Ze semináře „Jak se zapojit do místní samosprávy a do veřejného života v obci?“, 22.11.2013 v Havlíčkově Brodě

24.11.2013

Europoslankyně Zuzana Brzobohatá uspořádala seminář pro mateřská centra „Jak se zapojit do místní samosprávy a do veřejného života v obci?“ dne 22.11.2013 v Havlíčkově Brodě.

Seminář, který europoslaknyně Zuzana Brzobohatá uspořádala ve spolupráci s Oranžovým klubem o.s. a s koordinátorkou Mateřských center Vysočina, Dariou Čapkovou v  Krajském středisku Českého svazu žen (ČSŽ), měl za cíl poskytnout informace zástupkyním a zástupcům Mateřských center o komunální politice, jednání se samosprávou a novináři. Dále má motivovat aktivní občany a občanky k využití svého potenciálu v komunální politice. Semináře se zúčastnilo 16 účastnic a účastníků.

Na otázku, jak komunikovat s místní samosprávou, odpověděla na začátek europoslankyně Zuzana Brzobohatá sama a odvolala se přitom na její zkušenosti v městském zastupitelstvu. Dále představila aktuální stav Evropských fondů a jejich čerpání v České republice, vztahující se na schválení příštího víceletého finančního rámci na období 2014 – 2020.

Seminář pokračoval mediálním tréninkem, který připravila pro účastnice a účastníky Klára Šubrtová, tisková mluvčí české delegace ČSSD v Evropském parlamentu. Cílem mediálního a rétorického tréninku bylo vypracování argumentace pro vlastní projekty a jejich představení před starostou, kterého representovala europoslankyně, a tímto upozornila projektanty na důležité body při jednání se samosprávou.

Záverečnou část semináře tvořil JUDr. Petr Kolman, PhD, pedagog na Masarykově Univerzitě v Brně, který účastníkům představil tzv. zákon č. 106 o poskytnutí informací, respektive svobodném přístupu k informacím jako právo každého občana.

Jak europoslankyně tak i účastnice a účastníci zdůraznili důležitost zapojení občanů do komunální politiky jak v roli občana, tak i jako zastupitele obce či města.

Seminář 1Seminář 3Seminář 2_zuzana brzobohatá Seminář 4