Rozhovor s Ivanou Cabrnochovou

16.09.2014

Představujeme Vám místostarostku Prahy 10 pro územní a strategický rozvoj, pedagožku zdravotně postižených a klinickou biochemičku, Ivanu Cabrnochovou. Kandiduje za koalici Strany zelených s podporou ČSSD v doplňovacích volbách do Senátu v obvodu č. 22. První kolo doplňovacích voleb bude již tento týden. 


1. Proč jste se rozhodla kandidovat do Senátu? 
Praha 10 je Česká republika v malém. Žije zde více jak 110 000 obyvatel, máme tu zástavbu činžovních domů, sídliště, kolonie rodinných domků i vesnice. Po osmi letech v zastupitelstvu a po více jak dvou letech v radě jsem již poznala, co je třeba změnit na centrální úrovni v zákonech, vyhláškách či normách. Stát občanům a obcím zbytečně hází klacky pod nohy a právě na tuto „legislativní chirurgii“ bych se chtěla zaměřit. 

2. Jak dlouho se již pohybujete v politice a co zatím považujete za svůj největší politický úspěch?
Do zastupitelstva jsem byla poprvé zvolena v roce 2006 preferenčními hlasy z „nevolitelného“ místa. Prošla jsem cestou od řadové zastupitelky, přes předsedkyni výboru, až do pozice zástupkyně starosty pro územní rozvoj. Prosadila jsem bezbariérový Malešický park a byty pro osoby po úrazu míchy, citlivé rekonstrukce tramvajových tratí včetně zatravňování kolejí, revitalizaci ulice Moskevská na příjemnou městskou obchodní třídu, dialog s občany o všech rozvojových projektech obce. 

3. Procento žen, které kandidují v letošních řádných volbách do Senátu, je nejnižší od roku 1998. Čím si to vysvětlujete?
Český veřejný život v posledních letech výrazně hrubne. A to jak ve vztahu koalice–opozice, tak občané–politici. Politika obrazně založená na „poměřování penisů“ je převážně mužská záležitost. Ženy nutně musí mít z takové „diskuze“ bez výsledku pocit ztraceného času a proto se do vrcholné politiky nehrnou. I já jsem nějakou dobu hledala smysl politické práce a našla jsem jej v konkrétních hmatatelných výsledcích, které jsou užitečné a projdou na základě mé iniciativy.

4. Co si myslíte o postavení žen v České republice (např. trh práce, rodina, veřejný život atd.) Máte nějaké řešení pro zlepšení?
Jsem místostarostkou na plný úvazek a k tomu mám tři děti – 13letou dceru a dva menší syny. Kdybych neměla báječného partnera, který mi maximálně pomáhá, a maminku nedaleko na Nymbursku, neměla bych čas na svou práci. Rodiče (bez ohledu na to, jestli muži nebo ženy) potřebují částečné úvazky, které je udrží v kontaktu s praxí. A potřebují fungující síť předškolních zařízení, pokud chtějí pracovat naplno. Zároveň však nesmí být finančně diskriminováni, pokud se rozhodnou starat sami o dítě. 

5. V případě, že byste byla zvolena, co byste v Senátu prosazovala?Už jsem mluvila o „legislativní chirurgii“, o uplatnění zkušeností z praxe při konkrétních změnách zákonů a vyhlášek. Zajímá mě zejména veřejná městská a příměstská doprava, ale i vylepšování veřejného prostoru. Zaměřila bych se vzhledem k oboru svého vysokoškolského studia na tělesnou a pracovní výchovu zdravotně postižených, na omezování bariér v městě i v hlavách lidí. A vzhledem k tomu, že jsem celé dětství prožila s vyhlídkou na kamiony zatíženou Jižní spojku, chci prosadit urychlenou dostavbu silničního obchvatu Prahy na jihovýchodním okraji metropole. 

Děkujeme za rozhovor!
OK