Podpora rodin s dětmi! Priorita ČSSD!

Společné prohlášení Oranžového klubu, Mladých sociálních demokratů a Idealistů

Dopis poslankyním a poslancům ČSSD k novele státní sociální podpory:

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

podpora rodin s dětmi je prioritou ČSSD. Dovolte proto, abychom Vás upozornili, že zítra (středa, 12. dubna) bude Poslanecká sněmovna projednávat novelu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) mimo jiné navrhuje:

·        zvýšit přídavky na děti pracujících rodičů o 300 Kč,

·        možnost čerpat rodičovskou rychleji a ve vyšších částkách,

·        možnost čerpat pro OSVČ a studenty i tříletou variantu rodičovského příspěvku, tj. 7 600 Kč (doposud to byla možná pouze čtyřletá ve výši 3 800 Kč).

Všechna tato opatření rodinám pomohou. Dále pak MPSV navrhuje zcela zrušit časový a věkový limit pro omezení docházky do předškolních zařízení a pouze sledovat řádnou péči o dítě v rodině.

Objevily se však pozměňovací návrhy paní poslankyně Chalánkové, které navrhují limit 46 hodin měsíčně opět zavést, a dále paní poslankyně Adamové, který navrhuje zavést limit 92 hodin.

Domníváme se však, že omezení docházky do mikrojeslí či dětskýchskupin na jeden pracovní den týdně jde zejména

·        proti ženám samoživitelkám, které jsou nejvíce ohroženy chudobou, a které pracovat musí, tak aby nebyly závislé na sociálních dávkách,

·       obecně proti nízko-příjmovým rodinám, které pracovat chtějí či musí, ale nemohou si na rozdíl od bohatších rodin dovolit soukromé školky nebo chůvy,

·        a také proti vzdělaným ženám (právničky, lékařky, vědkyně), které slaďují rodinný a pracovní život.

Žádáme Vás proto, aby jste oba dva pozměňovací návrhy z dílny TOP 09 nepodpořili, posílili tak systém veřejných služeb a zlepšili tak podmínky pro české rodiny.

Velmi Vám děkujeme,

Oranžový klub