Oranžový klub mezi sebe pozval premiéra Sobotku

18.11.2015

společné foto

13. - 15. 11. 2015

Horní Bezděkov - V pátek 13.11.2015 se na začátek třídenního setkání Oranžového klubu setkali členky, přátelé a sympatizanti klubu s premiérem Sobotkou. Řeč byla o možných nových výzvách v oblasti rodinné politiky, jako je podpora pečujících osob, rozšíření dostupné institucionální péče o předškolní děti či dostupnější asistované reprodukce. Mezi další témata patřila chudoba žen, gender pay gap, humanizace porodnictví, ale i oblast školství. Setkání se zúčastnila také zakládající členka Oranžového klubu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha, bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček a místopředseda ČSSD Martin Starec.

Vzhledem k událostem, které se odehrály v pátek 13.11.2015 v Paříži, vydal Oranžový klub toto prohlášení:

Chceme vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým obětí pařížských útoků i francouzskému lidu. Teroristický útok přišel ve chvíli, kdy je česká i evropská veřejnost rozdělená debatou o řešení uprchlické krize. Právě v této chvíli ale musíme pevně vystoupit, ale varujeme před těmi, kdo chtějí zneužíttéto tragédie ke vlastnímu politickému boji nebo omezování občanských práv ve jménu boje za bezpečnější Evropu. Důrazně varujeme před tím, aby se pařížská tragédie stala záminkou pro zesílení nesnášenlivosti vůči těm, kteří před terorem z oblasti Blízkého východu prchají. Hnacím motorem násilí a terorismuje nenávist, a proto právě nenávist musíme odsoudit všichni společně.