Evropský den platové rovnosti - 3.11.2016

03.11.2016

Dnes 3.listopadu 2016 je Evropský den platové rovnosti. Den, od kterého my, evropskéženy symbolicky začínáme pracovat zadarmo. Naše mzda je totiž v průměru o16,1 procent nižší oproti průměrnému platu mužů (rozdíl činí 6400 Kč).V České republice je to dokonce rozdíl 22,1 procent. Česká žena tedypracuje zadarmo o dalších 23 dnů víc oproti průměrné Evropance. Český denrovnosti odměňování žen a mužů připadl letos na 11.října 2016. Dlekvalifikovaných odhadů je tento rozdíl způsoben až ze třetiny diskriminacížen na trhu práce, ztrátou kvalifikace vlivem rodičovství a také stereotypnívolbou povolání. Ženy se často rozhodují pro kvalifikace spojené s péčí, kterénejsou naší společností finančně doceněny. Nižší platy žen však dlouhodoběubližují celým rodinám i ekonomice ČR, protože poškozují domácí spotřebu.Ženská chudoba je dlouhodobý problém společnosti, což dokazuje i fakt, žedůchodkyně mají v Evropě až o 40% nižší penze.

celá zpráva