Antonín Seidl, kandidát ČSSD ve Středočeském kraji

21.10.2013

 Antonin seidl

Rozhovor s kandidátem do Poslanecké sněmovny za ČSSD Antonínem Seidelem (č. 18 na kandidátce), který je mimo jiné i členem Klubu přátel Oranžového klubu. Narodil se v březnu roku 1986 v Mělníku. Vyrůstal v Otvovicích a v Kralupech nad Vltavou. Po maturitě na Česko-italském jazykovém gymnáziu v Praze vystudoval bakalářský program politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde nyní pokračuje v navazujícím magisterském studiu. V komunálních volbách v roce 2010 byl zvolen do Zastupitelstva města Kralupy nad Vltavou. Členem ČSSD je od roku 2006.

Jakou politiku by podle Tebe měla realizovat příští vláda v oblasti rovných příležitostí a rodinné politiky?
Já osobně bych hledal inspiraci mimo jiné i v desateru Oranžového klubu. Jedná se konkrétně o zákonný nárok na místo ve školkách. Dále jsem pro zavedení podpory zkrácených pracovních úvazků a hrazení alimentů za neodpovědné rodiče státem, který by po nich dlužnou částku následně vymáhal. Dále se domnívám, že by stát měl podporovat obce v otevírání nových jesliček.

Sám sebe někdy označuješ za feministu, proč?

Myslím si, že otázka zrovnoprávnění žen nejen v pracovních vztazích je záležitostí, která by měla zajímat celou společnost. Rozhodně je ostudné, aby ženy za stejnou práci dostávaly o 25 % nižší výplatu než muži, je nespravedlivé, že mnohé matky kvůli diskriminaci ze strany zaměstnavatelů hůře shánějí práci, a není správné, že v našich zastupitelských sborech nacházíme drtivou převahu mužů. Nejedná se však jen o morální argumenty, které by nás měly vést ke změně. Společnost, která není schopna využít plně svůj lidský kapitál je v moderním světě odsouzena k podprůměrným výsledkům. A to si, doufám, nepřejeme.

Jaký je Tvůj postoj k prorodinné politice?
Kromě onoho známého, že prorodinná politika je nejlepší důchodovou reformou, bych zmínil ještě další rozměr. Nikdy jsem se nepovažoval za konzervativce, ale rodina-domov jsou důležité zvlášť v dnešní stresu plné době a mají klíčovou úlohu na výchovu dětí a jejich výsledky ve škole. Zároveň ale říkám, že jsem pro rovnoměrné rozložení povinností mezi rodiči v péči o děti a o domácnost. Obecně si myslím, že bychom se měli snažit více přizpůsobit pracovní život tomu rodinnému.

Děkujeme za rozhovor, OK